Sprzęt na via ferraty

Via ferrataVia ferrata to inaczej "żelazna droga" - w dosłownym tłumaczeniu. Jest rodzaj szlaków, na których znajduje się wiele elementów stalowych typu liny, drabinki, stopnie, klamry i inne, mających na celu zapewnienie bezpiecznego przejścia. Do asekuracji służy stalowa lina zamocowana co kilka metrów w skale - wpina się w nią lonżę, która amortyzuje możliwe odpadnięcia.


Ferraty są trudniejsze od zwykłych szlaków turystycznych, a łatwiejsze od klasycznych dróg wspinaczkowych. Ten rodzaj szlaków jest idealny dla turystów mających obycie ze skałą i doskonale radzących sobie w trudnym górskim terenie, posiadających bardzo dobrą kondycję, nie bojących się przestrzeni, powietrza pod nogami.


Wyjeżdżając w któryś z rejonów Europy z zamiarem chodzenia po ferratach trzeba pamiętać o wykupieniu ubezpieczenia - charakter gór, po których prowadzone są tego typu szlaki sprawia, że o wypadek nietrudno, poza tym same odpadnięcia często wiążą się z akcją ratunkową.


Niezbędny sprzęt na via ferraty:

Uprząż wspinaczkowa - najlepiej pełna, ale większość osób używa wygodniejszych biodrowych. W sklepie Asport.pl dobrej jakości atestowaną uprząż można kupić już od ok. 150 pln.


Lonża z absorberem - UIAAA - Międzynarodowa Federacja Związków Alpinistycznych poleca lonże "Y"-kształtne, składające się z dwóch karabinków zabezpieczonych przed otwarciem, absorbera energii, dwóch taśm i pętli do zamocowania w uprzęży. Lonże "V"-kształtne są o wiele mniej bezpieczne, podczas odpadnięcia z wpiętymi w linę dwoma karabinkami absorber po prostu nie działa, zatem odpadnięcie z takim sprzętem może być bardzo niebezpieczne. Należy pamiętać, że po odpadnięciu (rozerwaniu absorbera) lonża nie nadaje się do ponownego użytku.


Kask - jest niezbędny ze względu na kruszyznę skał. Na ferraty można używać jedynie kasków wpsinaczkowych, rowerowe i inne nie nadają się, ponieważ nie chronią głowy przed spadającymi kamieniami.


Rękawiczki - zabezpieczają przed zranieniami. Najlepiej używać rękawiczek bez palców, wyściełanych skórą lub gumowanych. Skały typu dolomity bywają ostre, podobnie niektóre elementy ubezpieczeń - łatwo można poranić sobie na nich dłonie.


Pozostały sprzęt:

Buty - odpowiednie będą praktycznie każde buty trekkingowe. Ważne, by dobrze trzymały kostkę, a podeszwa nie ślizgała się i miała dobrą przyczepność do skalistego podłoża - idealna będzie podeszwa "vibram". Buty typu "podejściówki" również sprawdzą się na ferratach. Są one używane przez wspinaczy podczas podchodzenia pod ścianę w trudnym terenie. Są niskie, nie trzymają kostki, ale za to posiadają lekkie profilowanei w przedniej części, gumowy otok i doskonale stoją nawet na mokrej skale.


Plecak - idealne są wąskie plecaki wspinaczkowe, nie krępujące ruchów, z dobrze dopasowanym pasem biodrowym i piersiowym oraz z zaczepami na kijki.


Kijki trekingowe - sprawdzą się na dłuższych podejściach oraz przejściach przez piargi.

KONTAKT

Zamówienie telefoniczne
0801 000 761
033 8219 149
0604 617 978
w godzinach 8-18

Gadu-Gadu: 3575652

Zamówienia:
sklep@asport.pl

Biuro obsługi klienta:
bok@asport.pl

Gwarancje:
gwarancje@asport.pl

www.Asport.pl

Sprzęt wspinaczkowy - Certyfikaty Asport.pl
Sprzęt wspinaczkowy oferowany w naszym sklepie, to sprzęt z najwyższej półki firmy Black Diamond, do którego należą: uprzęże wspinaczkowe, ekspresy, karabinki, przyrządy asekuracyjne, kaski wspinaczkowe oraz akcesoria wspinaczkowe.

Firma Black Diamond dostarcza najwyższej jakości sprzęt wspinaczkowy, który cieszy się ogromnym uznaniem na całym świecie. Sprzęt wspinaczkowy Black Diamond jest projektowany i tekstowany przez doświadczonych wspinaczy.
Tagi: sprzęt wspinaczkowy, sprzęt do wspinaczki, sprzęt wspinaczkowy black diamond, sprzęt do wspinaczki black diamond