Sprzęt dla początkującego wspinacza

Buty wspinaczkowe. Powinny być dobrze dopasowane, ale nie tak ciasne jak dla osób długo wspinających się. Ciasne buty mają jedną zaletę: są funkcjonalne, dobrze stoją nawet na małych stopieńkach. Trzeba wziąć też pod uwagę, że buty wspinaczkowe na ogół nie są wygodne, oczywiście do pewnego stopnia - nie powinno się w nich dać ruszać palcami, ale też nie mogą sprawiać bólu.


Kilka cech butów dla początkujących:
  1. Łatwość zakładania / ściągania - na rynku są dostępne modele z wieloma różnymi rodzajami zapięć: wiązanie, rzepy, klasyczne wciągane "baletki".
  2. Uniwersalność - buty powinny nadawać się do różnego rodzaju wspinaczki (skałkowa, na sztucznej ściance, buldering).
  3. Grubość - im cieńsza guma, tym bardziej precyzyjne buty, natomiast osoby dopiero zaczynające się wspinać nie potrzebują bardzo precyzyjnych butów, dlatego mogą kupić nawet te o twardszej gumie.
  4. Wygoda - nie kupujemy za ciasnych, mocno wyprofilowanych butów, jeżeli dopiero zaczynamy się wspinać.
  5. Niska cena - np. doskonałej jakości czeskie buty marki Rock Pillars: http://www.asport.pl/k/715/buty-wspinaczkowe/Se2nKc65/

Uprząż - powinna być wygodna, posiadać łatwy system regulacji i najlepiej, by miała regulowane pętle udowe (taka uprząż jest bardziej uniwersalna).


Ekspresy. Najlepiej od razu kupić komplet - ok. 8 sztuk, z taśmami o standardowej długości.


Woreczek na magnezję - niezbędny, ponieważ magnezja zabezpiecza dłonie przed poceniem się, a tym samym zwiększa przyczepność do skały. Najtańsze woreczki można kupić już od około 50 pln. Magnezja jest dostępna w trzech rodzajach: w proszku - najbardziej tradycyjna, w kulce (nie brudzi tak bardzo jak poprzednia) oraz w kremie (najmniej popularna ze względu na trudność użycia podczas wspinania w skałkach).


Karabinek typu HMS - czyli karabinek osobisty. Na początek warto zaopatrzyć się w dwa takie karabinki - jeden na pewno będzie używany razem z przyrządem asekuracyjnym lub podczas zakładania stanowiska do zjazdu, natomiast drugi jako zapasowy. Najpopularniejsze są te z zakręcanym zamkiem, np. http://www.asport.pl/p/12367,609/karabinek-hms-zakrecany-rocklock-black-diamond/


Przyrząd asekuracyjny - najtańszy można kupić już za ok. 30 pln. Dla osób nieobytych z asekurowaniem można polecić kubki lub reverso, ponieważ obydwa te przyrządy generują większe tarcie niż np. klasyczna ósemka.

KONTAKT

Zamówienie telefoniczne
0801 000 761
033 8219 149
0604 617 978
w godzinach 8-18

Gadu-Gadu: 3575652

Zamówienia:
sklep@asport.pl

Biuro obsługi klienta:
bok@asport.pl

Gwarancje:
gwarancje@asport.pl

www.Asport.pl

Sprzęt wspinaczkowy - Certyfikaty Asport.pl
Sprzęt wspinaczkowy oferowany w naszym sklepie, to sprzęt z najwyższej półki firmy Black Diamond, do którego należą: uprzęże wspinaczkowe, ekspresy, karabinki, przyrządy asekuracyjne, kaski wspinaczkowe oraz akcesoria wspinaczkowe.

Firma Black Diamond dostarcza najwyższej jakości sprzęt wspinaczkowy, który cieszy się ogromnym uznaniem na całym świecie. Sprzęt wspinaczkowy Black Diamond jest projektowany i tekstowany przez doświadczonych wspinaczy.
Tagi: sprzęt wspinaczkowy, sprzęt do wspinaczki, sprzęt wspinaczkowy black diamond, sprzęt do wspinaczki black diamond