Jak prawidłowo wybrać uprząż wspinaczkową?

RODZAJE UPRZĘŻY

Uprząż męska MOMENTUM SA Black Diamond Uprząż biodrowa: najpopularniejsza spośród uprzęży wspinaczkowych. Idealna do wszystkich rodzajów wspinania (ścianka, skałki, góry).


Uprząż pełna: jest połączeniem uprzęży biodrowej z górną - piersiową. Polecana głównie dla dzieci do ok. 10 r ż., ze względu na wygodę i bezpieczeństwo. Bywa również stosowana podczas wspinaczki z ciężkim plecakiem w warunkach zimowych jako bezpieczniejsza od tradycyjnej biodrowej.


Uprząż piersiowa: najczęściej używana jako komplet z biodrową.


TYPY UPRZĘŻY BIODROWYCH

Nieregulowana: pasy udowe nie posiadają regulacji. Tego rodzaju uprząż używana jest głównie na ściankach i w skałkach, przy założeniu, że w tych miejscach wspinamy się w cienkiej odzieży. Jest to również dobry rodzaj uprzęży dla początkujących: jest lekka, zazwyczaj tańsza od modeli z regulacją, dobrze oddycha - odprowadza pot, jest doskonała również na via ferraty.


Regulowane: idealne na chłodniejsze dni, kiedy zakładamy grubsze spodnie, do każdego rodzaju wspinaczki.


Podczas zakupu należy zwrócić uwagę na:

Ultralekka uprząż wspinaczkowa MUK Roca
  1. wygodę - im szersze pasy tym uprząż będzie wygodniejsza. Wspinanie charakteryzuje się odpadaniem i wiszeniem na linie - wprost nie da się tego uniknąć - zatem w uprzęży o cienkich, wżynających się w ciało paskach może stać się katorgą.
  2. wagę - zasadniczo im uprząż lżejsza tym lepsza.
  3. szpejarki - im więcej szpejarek, tym więcej sprzętu do nich przyczepimy. Do wspinania w górach potrzebna jest większa ich liczba - standardowo 4, natomiast do wspinania sportowego można wybrać uprząż z mniejszą ilością szpejarek - np. 2 (podczas wspinaczki w skałkach nie potrzebujemy tyle sprzętu, co w górach).
  4. dopasowanie - prawidłowo dopasowana uprząż powinna być na tyle ciasna, żeby można było z trudem wsunąć płasko dłoń pod pas biodrowy i pasy udowe.
  5. modele damskie - stworzone specjalnie dla kobiet, uwzględniające ich budowę anatomiczną, wyróżniające się kobiecą kolorystyką.
  6. rozmiar - producenci na ogół podają zakresy wymiarów, którymi należy się sugerować podczas zakupu.

Uprząż należy koniecznie wymienić na nową:

  1. po ok. 5 - 10 latach, w zależności od intensywności użytkowania,
  2. po mocnym odpadnięciu,
  3. przy najmniejszych oznakach puszczania szwów.


KONTAKT

Zamówienie telefoniczne
0801 000 761
033 8219 149
0604 617 978
w godzinach 8-18

Gadu-Gadu: 3575652

Zamówienia:
sklep@asport.pl

Biuro obsługi klienta:
bok@asport.pl

Gwarancje:
gwarancje@asport.pl

www.Asport.pl

Sprzęt wspinaczkowy - Certyfikaty Asport.pl
Sprzęt wspinaczkowy oferowany w naszym sklepie, to sprzęt z najwyższej półki firmy Black Diamond, do którego należą: uprzęże wspinaczkowe, ekspresy, karabinki, przyrządy asekuracyjne, kaski wspinaczkowe oraz akcesoria wspinaczkowe.

Firma Black Diamond dostarcza najwyższej jakości sprzęt wspinaczkowy, który cieszy się ogromnym uznaniem na całym świecie. Sprzęt wspinaczkowy Black Diamond jest projektowany i tekstowany przez doświadczonych wspinaczy.
Tagi: sprzęt wspinaczkowy, sprzęt do wspinaczki, sprzęt wspinaczkowy black diamond, sprzęt do wspinaczki black diamond